Dopel Koli Nedir?

En basit ve anlaşılır şekilde ifade etmek gerekir ise; dopel koli çift katmanlı koli anlamına gelmektedir. Yani iki kağıdın arasına sıkıştırılan ve mukavemeti arttıran başka bir katman gibi düşünebiliriz.  Bu sayede koli olması gerekenden daha sağlam olacağı için ağır olan yükleri kolayca taşıyabilir.

Dopel koli olarak üretilen malzeme genelde; metalden yapılma ağır ürünlerin ambalajlanması için kullanılır. Dopel koli İstanbul ilinde firmamızdan sipariş edilerek üç iş günü zarfında adresinize kadar getirilir. Dopel koli Ankara siparişlerinizde ise nakliyeye bağlı olarak siparişinizin elinize ulaşması beş iş günü sürmektedir.

Dopel Ne Demek?

Beyaz Dopel Koli

Zannedildiği gibi dopel koli İngilizce değil, Fransızca kökenli bir kelimedir. Fransızca da “dubleks” anlamına gelen “dopel” kelimesi; dilimize aynı şekilde geçmiştir.  Farklı dillerde de “çok katmanlı” anlamına gelen bu kelime; sektördeki en pahalı ürün gurubunu temsil etmektedir.

Bu ürün grubundaki koliler tabir edilirken çift oluklu koli veya 3 oluklu koli tabiri de kullanılmaktadır. Dolayısı ile “çift oluklu koli ne demek?” şeklinde bir soru aklınıza geldiğinde bunun dopel koli olduğunu anlayabilirsiniz. Bazı işletmeler dopel koli için “dubleks koli” terimini de kullanmaktadır. Fakat alternatif olarak kullanılan terim çift oluklu koli şeklindedir.

Dopel Koli Nedir?

Artık bu ürünün mukavim bir ürün olduğunu, çift oluklu koli ismi ile de satıldığını ve tek oluklu koli ürününe göre daha dayanıklı olduğunu biliyorsunuz. Fakat bu ambalaj ve taşıma malzemesini diğerlerine göre daha başarılı kılan bir başka özelliğin de altını çizmek gerekir. Zira dopel koli diğer tek oluklu koli türlerine göre neme daha dayanıklıdır.

Özellikle rutubetli depolarda, deniz kıyısına yakın yerlerde, dökülebilecek sıvı ürünlerin paketlenmesinde mutlaka dopel koli kullanılmalıdır. Hele sıvı taşınan kolilerde çift oluklu koli teknolojisi kullanılmaz ise olası bir sızdırma durumunda ürün tüm niteliğini kaybedecektir.

Dopel Koli Fiyatları 2021

Kağıt ve boya ürünlerinin tamamen ithalat yolu ile elde edilmesinden mütevellit, fiyatlar sabit durmamaktadır. Siz koli fiyatları hakkında herhangi bir işletmeden fiyat istediğinizde size fiyat verecek kolici; USD bazında fiyatlama yapmakta ve Türk Lirası’na çevirip size fiyat vermektedir.

Dopel koli fiyatları 2020 senesinde oldukça arttı. Öyle ki ölçüsü ve baskı çeşidine göre bir adet ürün 2 T.L. ile 8 T.L. arasında değişebilmekte idi. Hatta bazı özel ölçülü ürünler 10 T.L. bandına kadar yükseldi. Koli siparişi veren işletme sahiplerinin birçoğu maliyetlerinin artmasından dolayı farklı teknolojiler ile üretilen koli ürünlerine yönelmiş olsa da istedikleri sonucu alamadıklarından yenide dopel koli siparişi vermek durumunda kalmışlardır.

Dopel koli 2021 fiyatları ise 2020 senesine göre an itibarıyla çok bir değişime uğramadı diyebiliriz. Zira 2020 senesinin ilk çeyreğinde USD kurunun çok artmaması hammadde fiyatlarının stabil kalmasını sağladı. Sadece enflasyon nedeni ile artan işçilik ve kira maliyetleri nedeni ile etkilenmeyen koli fiyatları; dopel koli ürünleri için hala 2 T.L. ila 8 T.L. arasındadır. Koli fiyat listesi sitemizde yayınlanmıştır ve kar marjına göre ortalama bir fiyat hesabı yapılabilmesi mümkündür.

Dopel Koli Çeşitleri

Dopel koli çeşitleri bakımından oldukça zengin bir üründür. İlk önce mikro dopel koli isimli ürünü anlatmak gerekir. Mikro dopel koli; bu ürün çeşidinin en pahalı ürünüdür. Zira hem ince, hem de mukavemeti yüksek bir üründür. İnce olması hasebi ile az yer kaplayacağından dolayı taşıma esnasında oldukça avantaj sağlamaktadır.

Ayrıca kullanıldığı kağıdın kalitesine göre de bir sınıflandırma yapmak mümkündür. Beyaz koli ürünlerinin yanı sıra saman koli olarak tabir edilen ürün de bulunmaktadır. Saman koli Kraft ve Kraft olmayan malzemeden imal edilebilir. Bu ürün çeşidinde fiyatlar görece daha uygundur.

Ayrıca tssss dopel koli ürünü de piyasada fiyatının ucuz olması nedeni ile çok tercih edilmektedir. Yalnız kraftliner ürünlerine göre daha az maliyetli oluşu maalesef ki sağlamlığı ortadan kaldırmaktadır. Halbuki mikro dopel koli de sağlamlık ön plandadır. Ayrıca tssss dopel koli ürünlerine kısaca “test” ya da “testliner” da denmektedir.

Dopel Koli Ambalaj

Ambalaj sektöründe oldukça fazla tercih edilen oluklu karton koli çeşitlerini araştırırken bu sektöre yabancı iseniz “kraft koli” isimli bir terim duymanız olasıdır. “Kraft koli ne demek?” sorusuna vereceğimiz en sade cevap “en kaliteli koli kağıdı” şeklindedir. Kraft koli çeşitlerine ve fiyatlarına sitemizden ulaşmanız mümkündür.

Dopel koli ile ambalajlama yapıldığında Kraft kağıt kullanılmasının amacı hem mukavemeti arttırmak, hem koliyi estetik şekle getirmek, hem de baskılı koli kullanılacak ise baskı kalitesini yüksek tutmaktır. Baskı en iyi Kraft koli ürünlerinde kendini göstermektedir.

Dopel koli ambalaj malzemesi olarak sipariş edilecek ve en az iki renk baskı tercih edilecekse mutlaka Kraft koli kağıdı tercih edilmelidir.

Tekstil kolisi çeşitlerinde eğer ağır ham madde (iplik rulosu, kumaş topu v.b) veya ağır kıyafet kullanılmıyor ise dopel koli pek tercih edilmez. Dopel koli kullanımında mukavemet esastır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *