Baskılı Koli

Genelde ürettiği ürünleri ambalajlarken firma imajını da göstermek isteyen firmalar tarafından kullanılır. Bazen de hiç firma logosu ya da amblemi kullanmadan “kırılacak” tarzı ibareleri eklemek için baskılı koli tercih edilir.

Bu koli çeşidi imal edilirken birçok işlemden geçirilir. Koli baskısı ise dikim işlemi yapılmadan, bazı durumlarda ürün makasa gitmeden yapılır. Özel baskılı karton kutu imalatı ile baskılı koli imalatı farklı şeylerdir. İlk kez sipariş verecek işletmeler özel baskılı karton kutu ile baskılı koli isimli ürünü birbirine karıştırmaktadır

Baskılı koli genelde standart ölçülere ve standart kapağa sahiptir. Özel baskılı karton kutu ise ihtiyaca yönelik ölçülerde ve kapanma stillerinde üretilmektedir.

Baskılı Koli Nedir?

Baskılı Koli İmalatı

Bildiğimiz koli kağıdının üzerine tek renk, iki renk, üç veya dört renk baskı yapılan koli çeşidine baskılı koli denir. Eğer baskı rengi sayısı dört renk olarak seçilir ise istenilen her renkte logo, amblem ve yazı koli üzerine işlenebilir.

Örneğin; logosu kırmızı, yazısı mavi ve siyah, amblemleri pembe bir karton koli imal ettirmek için seçmeniz gereken ürün 4 renk baskılı koli olmalıdır. Baskılı koli imalatı; hem tek oluklu koli ürününde, hem de çift oluklu koli yani dopel koli ürününde yapılabilmektedir.

Baskılı Koli Ne İşe Yarar?

Baskılı Koli Ne İşe Yarar?

Karton koli çeşitleri arasında en çok baskı tercihi büyük veya büyümeye meyilli firmalar tarafından yapılmaktadır. Baskılı koli tercihindeki ilk neden marka bilinirliğini arttırmaktır. İkinci neden ise istifleme sırasında nizamı koruyabilmektir. Mesela; aynı firmanın farklı ürünleri aynı ebatlardaki kolilerde ambalajlanmış ise, koli üzerindeki baskılı notlar ayırt edici özellik sağlamaktadır.

Ancak günümüzde sadece istiflemeye kolaylık olsun diye baskılı koli yerine daha ucuz bir çözüm olan koli etiketi ya da baskılı koli bandı kullanılmaktadır. Baskılı koli bandı fiyatları ise yüksek olduğundan dolayı etiket kullanımı daha revaçtadır. Bir anlamda koli imalatı maliyeti bu sayede düşürülmektedir.

Baskılı Koli Avantajları

Bu koli çeşidinin avantajları arasında birinci sırada kuşkusuz marka bilinirliğini arttırmak ve imajını korumak gelir. Bunun yanı sıra ürünleri depolarken koli içeriği ile alakalı istediğiniz her şeyi yazabildiğiniz için istifleme ve depolama işinde kolaylık sağlar. Ayrıca ürünlerini koli ile sergilemek isteyen işletmelerde estetiği bozmaz.

Baskılı Koli Dezavantajları

Baskılı koli için söylenebilecek ilk dezavantaj kuşkusuz fiyatıdır. Hali ile baskısız koli çeşitlerine göre daha pahalıdır. İkinci dezavantaj ise baskıdan dolayı malzemenin yıpranmasıdır. Eğer baskı yapılacak malzeme dopel koli veya Kraft koli değil ise daha az mukavim olacaktır.

Son dezavantaj ise kullanılan matbaa boyasının kalitesidir. Daha uygun fiyatlara yaptırmak için menşei bile belli olmayan boyalar kullanılırsa maalesef bir müddet sonra renkle hızlı solabilir ve koli kendi kendine çürüyebilir.

Baskılı Koli Çeşitleri

Baskılı Koli Çeşitleri

Baskılı koli çeşitleri genelde ölçüsüne göre sınıflandırılır. 60 40 40 koli fiyatları en çok sorulan koli çeşididir. Taşınmak için koli arayanlar, tek sefer kullanacakları için koliye baskı yaptırmayı tercih etmezler. Standart ölçülerde imal edilebilecek bu ürün makine parkuru imkanları dahilinde özel ölçülerde de üretilebilir.

Kullanılan kağıdın çeşidine göre de baskılı koli sınıflandırması yapmak mümkündür. Örneğin çift oluklu baskılı koli ve baskılı Kraft koli piyasada sıkça tercih edilir.

Baskılı Koli Fiyatları 2021

Tüm oluklu mukavva üreticileri ve koli imalatı yapan firmalar; 2020 senesinde döviz kurunun sert biçimde dalgalanması ve yükselmesinden ciddi zarar gördüler. Bu neden baskılı koli fiyatları 2020 senesinde koli başına 4 T.L. ile 12 T.L. arasında bir bantta seyretti. Elbette bu fiyatlar sadece standart ölçülü koli çeşitleri için geçerli idi.

2020 senesinin ilk 3 ayında ise baskılı koli fiyatları 2020 senesi için çok bir artış göstermedi. USD kurunun stabilizasyonu bu konuda büyük rol oynadı. Zira tüm ham madde, makine, yedek parça USD veya Euro cinsinden alındığı için olası bir artışta baskılı koli fiyatları 8 T.L. ile 16 T.L. arasında değişiklik gösterebilirdi.

Baskılı Koli İmalatı

Tüm baskılı koli İstanbul ihtiyaçlarında ilk beş firmadan biri olan Kraft Koli; koli imalatını iki dönüm üzerine kurulu kapalı alanda bulunan fabrikasında gerçekleştirmektedir. Eğer sipariş vereceğiniz karton koli İstanbul sınırları içinde teslim alınacak ise, Anadolu Yakası’na da ücretsiz teslimat sağlamaktayız.

Anadolu Yakası için Karton koli Dudullu semtine kadar herhangi bir ekstra teslimat ücreti alınmadan gerçekleştirilmektedir. Yine Avrupa Yakası koli siparişi için herhangi bir ilçe veya kilometre sınırı olmaksızın ücretsiz nakliye hizmeti verilmektedir.

Koli imalatı yaptırmadan evvel mutlaka Kraft Koli’nin iletişim bilgilerinden ulaşarak fiyat alınız. Koli fabrikası tesisimiz Türkiye’nin en önemli birkaç tesisinden biridir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *